Privacy policy

We only ask for personal information when we truly need it to provide a service to you. We collect it by fair and lawful means, with your knowledge and consent. We also let you know why we’re collecting it and how it will be used.

When registering, we ask for your first and last name (last name is hidden for users you don't have in your friends), email (so we can contact you), optional nickname (displayed to others instead of your name), optional gender (for correct Czech inflection). When you log in via Facebook, we will also try to find your friends who already use Beer Diary.

We only retain collected information for as long as necessary to provide you with your requested service. What data we store, we’ll protect within commercially acceptable means to prevent loss and theft, as well as unauthorized access, disclosure, copying, use or modification.

We don’t share any personally identifying information publicly or with third-parties, except when required to by law.

Our app may link to external sites that are not operated by us. Please be aware that we have no control over the content and practices of these sites, and cannot accept responsibility or liability for their respective privacy policies.

You are free to refuse our request for your personal information, with the understanding that we may be unable to provide you with some of your desired services.

Your continued use of our website will be regarded as acceptance of our practices around privacy and personal information. If you have any questions about how we handle user data and personal information, feel free to contact us.

To cancel your account and deletion of data, please send a request to tickets@pivnidenicek.uservoice.com.

This policy is effective as of 30 December 2019.

Jak přidat pivo nebo upravit cenu piva v hospodě, i když jsem jej zde neměl?

Při přidání pivočáry k hospodě stačí vybrat počet piv "0, aktualizace ceny".

Jaká data si Deníček vysosne při registraci přes Facebook z mého profilu?

Víceméně ta samá, jaká jsou vyžadovaná při klasické registraci: jméno a příjmení, e-mailová adresa, ikonka a pohlaví. Navíc oproti klasické registraci se koukne, zda některý z tvých přátel na Facebooku není již na Pivním deníčku a automaticky ti spáruje tvé kamarády.

Jak přejmenovat hospodu se špatně uvedeným názvem?

Hospodu jsem vytvořil já a nikdo jiný si v ní ještě nevykázal pivo

Pak můžeš název upravit dle libosti. Tebou založené hospody najdeš v sekci Mé hospody a piva.

Hospodu jsem nevytvořil nebo si v ní již někdo další pivo vykázal

Napiš mi včetně důvodu proč je název špatně a hospodu přejmenuji.

Na místě již je jiná hospoda

Pak vytvoř hospodu novou na tom samém místě. Pokud mi i napíšeš, že původní hospoda již neexistuje, bude to úplně nejlepší. Časem přidám nějaký příznak, že původní hospoda již je zrušena.

Používal jsem Pivní deníček na Facebooku, ale nyní se chci přihlašovat přes e-mail. Co mám dělat?

Nejdřív se přihlaš přes Facebook. To ti propojí starý Deníček s novým a naimportuje stará data. Následně se odhlaš a na stránce Přihlášení klikni na odkaz zapomněl jsem heslo. Zde vyplň e-mail, kterým se přihlašuješ na Facebook. Na tento e-mail ti dorazí zpráva s instrukcemi, jak si nastavit heslo pro přihlašování do Deníčku přes e-mail.