Zobrazit všechna piva značky Schlenkerla.
Vážené hodnocení
7.1
Průměrné hodnocení
7.5
Celkem vypitých piv 45
Točených piv 40
Lahvových piv 5
Plechových piv 0
Schlenkerla

Recenze & komentáře

Popíječ piva

okomentoval před pivo následovně:

Jsem popíječ piva a nestraním se žádných stylů.Ať jde o pivo spodně,či svrchně kvašené,tak si zaslouží mou pozornost,A jak už mnozí z nás v životě zažili,někdy chutná a někdy je to s chutí dost na hraně.

8
Chmelníček

okomentoval před pivo následovně:

Tohle nelze nikdy na pivním lístku přehlédnout."Nahulená" mňamka s příchutí spálené stodoly a ohořelých trámů.Tohle já můžu!

7
Qasa ..

okomentoval před pivo následovně:

T. Bamberg. Festen, Lent, Půst. Availability: Only in the wooden barrel at the Schlenkerla tavern and only during lent (between Ash Wednesday and Easter). Exported in kegs to the USA. LentbeerDescription: The Original Schlenkerla Lentbeer is an unfiltered smokebeer, brewed according to the Bavarian Purity Law of 1516. Bottom-fermenting yeast gives the reddish brown lentbeer a natural cloudiness. Its smokey aroma is already noticeable in the smell, combined with a fine hoppy note. In the drink the fullbodied, highly drinkable lentbeer shows its strong malty flavour, rounded up with the smokey taste and a light bitterness. Due to the nourishing yeast, the Original Schlenkerla Lentbeer has the "Brotzeit already included" (German word for afternoon snack). Brewing process: Different from the Original Schlenkerla Smokebeer, the Schlenkerla Lentbeer is made from a mixture of light (e.g. non smoked) malt and Schlenkerla Smoked Malt. It is brewed in classic copper kettles in a two-decoction mash with hops from Spalt (near Nuremberg) and Hallertau. One week of primary fermentation is being followed by a two month period of lagering in the ancient cellars underneath Bamberg. The lentbeer is being served unfiltered with fine bottom fermenting yeast from the keg and thus preserves its full body and aroma. Historical background: Fasting was already being practiced by the Romans in the old ages. The early Christians adapted this ritual in the 2nd century as a two-day preparation for the Easter celebration. In later centuries, the church extended the lent-period to the now common 40 days. According to the principle "liquida non frangunt ieiunium" (liquids do not break the fast), the monks in the middle-age monasteries would brew a stronger, more nuriting beer for the time of lent to stay in shape for the daily labor. The Original Schlenkerla Lentbeer is based on this tradition and only being served in the time between Ash Wednesday and Easter.

8
Emka

okomentoval před pivo následovně:

Vynikající rauchbier, zatím nejlepší "uzenáč" co jsem pil.

9
Netojester

okomentoval před pivo následovně:

Tak takhle značka mě celkem zklamala. Sorry.. Za ty love umím koupit i vypít lepší pivko. Tohleto je takovej horší eu průměr. A na to že je to malý pivovar, tak je to spíš o hvězdu hůř.

4
Viktor P.

okomentoval před pivo následovně:

Výborné bavorské spodně kvašené pivo, Aecht Schlenkerla je prostě značka, která nezklame.

9

Přidat recenzi

Pro přidávání komentářů musíš být přihlášen.

Mapa četnosti hospod, kde točí Aecht Schlenkerla Fastenbier

Jak se pije Aecht Schlenkerla Fastenbier v České republice

Kraj Vypitých piv Průměrná cena Hospod, kde pivo točí
Praha 16 66,00 Kč 4
Jihomoravský kraj 17 58,00 Kč 2
Královéhradecký kraj 2 58,00 Kč 2
Vysočina 3 53,00 Kč 1
Zlínský kraj 1 25,00 Kč 1